The Fastest Woman on Earth

Filmy dokumentalne na popularnych platformach streamingowych dotyczące motoryzacji przeważnie rozczarowują. Sztucznie pompowane emocje, merytoryczne błędy i idealizowanie bohaterów to norma. Ale dokument o Jessi Combs dostępny na HBO Max to wyjątek od tej reguły.

Dokument w HBO Max

Dobre treści bardzo często żyją w cieniu materiałów kiepskich, ale bardziej nośnych. I pewnie dlatego HBO Max nie promuje w Polsce bardzo dobrego dokumentu o Jessi Combs. Co rozczarowujące, nie podpowiada też takiego materiału w propozycjach do obejrzenia. A to film warty zobaczenia, nie tylko dla ludzi takich jak my.

Jessi Combs była znana z różnych programów telewizyjnych. Szeroka publiczność może ją kojarzyć z nowszych odcinków Pogromców Mitów. Występowała też w programach motoryzacyjnych oraz tych dostępnych na You Tube.

Jednak występy przed kamerą to tylko wycinek jej życiorysu. Miała wykształcenie techniczne zdobyte na WyoTech, budowała i przerabiała samochody, z sukcesami ścigała się w rajdach terenowych, takich jak Baja 1000 czy Kings of the Hammer. Pobiła też kilka lądowych rekordów prędkości.

I właśnie przy okazji tej historii powstał film dokumentalny. Początkowo miał on opowiadać o zmaganiach z rekordem prędkości wraz z ekipą pasjonatów, którzy przerobili zdemobilizowany odrzutowiec Lockheed F-104A-10 Starfighter na „samochód”.

Combs, O’Neil i Starfighter

Sam film porusza właściwie trzy wątki i robi to w sposób surowy i pozbawiony zbędnych wybiegów scenariuszowych. Mamy tutaj bardzo hot rodową opowieść o współczesnym biciu rekordów prędkości na lądzie przez ludzi, którym bliżej do domorosłych mechaników, niż inżynierów w białych kitlach. A przecież wsadzają człowieka do odrzutowca o mocy 52 000 KM i celują w osiągnięcie prędkości ponaddźwiękowej.

Mamy też historię kobiecych rekordów prędkości, ze szczególnym naciskiem na postać Kity O’Neil. To postać zasługująca na osobny materiał. Żeby za dużo Wam nie zdradzać z filmu, wspomnę tylko, że obie panie się spotkały i Jessi dostała błogosławieństwo od Kitty na pobicie jej rekordu ustanowionego w 1976 roku.

O’Neil była także kaskaderem i wystąpiła w wielu znanych filmach. I chociaż w dzieciństwie straciła słuch, a bycie kobietą w męskim świecie w latach siedemdziesiątych nie było łatwe, to przeszkody te nie powstrzymały jej przed osiągnięciem wymarzonych sukcesów. Niestety nie jest to historia ze szczęśliwym zakończeniem.

Najważniejszym wątkiem jest oczywiście Jessi. Jej postać przedstawiona jest przez pryzmat programu lądowego rekordu prędkości, bo przecież to miał być temat filmu. Jednak próba z 2019 roku zakończyła się dla Combs tragicznie.

Film nie stroni o pokazywania słabości zarówno członków ekipy jak i głównej bohaterki. Dzięki temu poznajemy ludzi dzielących pasję do prędkości i maszyn. Poznajemy też ciemne strony oddania się swoim pasjom bez reszty.

Wypadek

Autorzy dokumentu zdecydowali się też doprowadzić nas do samego końca tej historii. Końcówka dla wielu osób może być bardzo emocjonalna. Ale nie jest sztucznie napompowana i wykreowana pod ten efekt. Ujęcia z ostatnich chwil przed wypadkiem z jednej strony nie mają w sobie nic drastycznego. Z drugiej są przerażające. Pierwszy raz w takiej sytuacji nie miałem wrażenia, że te fragmenty są zbędne. Że to chwyt pod publikę i nagrody.

Dla twórców filmu bardzo istotnym było pokazanie, że Jessi do końca zachowała zimną krew, była profesjonalna i nie popełniła żadnego błędu. Combs jako kobieta w męskim świecie walczyła ze stereotypami, z lekceważącym traktowaniem. Bliscy Jessi chcieli odciąć się od takich pomówień.

Wypadek nastąpił przy prędkości około 880 km/h. Aluminiowe przednie koło rozpadło się prawdopodobnie po kontakcie z jakimś zanieczyszczeniem na trasie. Powodem śmierci był uraz głowy, który nastąpił przed pożarem maszyny.

Po więcej szczegółów odsyłam Was do filmu na HBO Max. Warto go zobaczyć i poznać tę historię ze szczegółami. Celowo nie opowiedziałem Wam tutaj zbyt wiele, żeby nie psuć odbioru filmu. Ale nawet jak znacie szczegóły, to warto zobaczyć The Fastes Woman on Earth.

MSK