Przegląd RetroKulturalny 2.3

W dzisiejszym Przeglądzie RetroKulturalnym zobaczymy jak Mercedes współpracuje z vlogerami z historycznym Monte w tle. Ponadto dowiemy się co można zbudować z Lego i w jakich imprezach można wziąć udział w Marcu.

Retro Marketing

Jeśli chodzi o tzw. klasyczną motoryzację to Mercedes jest w Polsce niczym plaga. Nie ma wydania drukowanego magazynu o zabytkowej motoryzacji bez jakiejś Gwiazdy. Targi są zdominowane przez Mercedesy do tego stopnia, że można odnieść wrażenie, że w Polsce Pagody są najpopularniejszymi klasykami obok wyrobów FSO i FSM.

Nie można z tym dyskutować, nie ma sensu z tym walczyć. Zresztą bardziej rozumiem modlenie się na klęczkach do zabytkowego Mercedesa niż dwudziestoletniego Poloneza. Tak naprawdę mam problem z czymś zupełnie innym. Odnoszę wrażenie, że ten kult gwiazdy jest nieco wybrakowany.

I dopiero oglądając nowy „projekt” na kanale CarThrottle zrozumiałem czego mi brakuje. Kreatywnej ale i wymagającej promocji marki. Panowie z brytyjskiego (dużego) kanału na YouTube dogadali się z Mercedesem i tak powstał bardzo ciekawy projekt w wyniku którego poczciwy Mercedes-Benz 280 S z 1969 roku zostanie przebudowany na rasowy samochód rajdowy. Zwieńczeniem projektu będzie start w historycznym rajdzie Monte Carlo z Alexem w roli kierowcy.

To fajny przykład współpracy dużej marki z dużym vlogiem. To ta kreatywność i konstruktywność, której tak mi brakuje w mediach tworzonych w Polsce. Godne pozazdroszczenia.

Lego kontratakuje

Lego w tym miesiącu ostro namieszało. Ich najnowsze dzieło to Ford Mustang Fastback z 1967 roku. Model oprócz wielkości zwraca uwagę detalami. Niektórzy twierdzą, że nie jest to ta sama liga co Porsche 911 i Chiron, ale patrząc na zdjęcia jestem pewny, że to o wiele ładniejszy model od tego pierwszego. Z Bugatti mógłbym polemizować. Ewentualnie.

Kliknij, żeby zobaczyć szczegóły
Kliknij, żeby zobaczyć szczegóły

Najlepsze są jednak smaczki takie jak opcjonalny ogromny kompresor, który po zamontowaniu wystaje ponad maskę. Do tego boczny wydech w stylu klasycznych gasserów, dokładka pasa przedniego i spoiler na tylną klapę. Możemy też ustawić wysokość tylnego zawieszenia. Nie zapominajmy jeszcze o butli nitro. Jestem pewny, że ustawiłbym tył jak najwyżej i dorzucił kompresor z absurdalnym wydechem, a Wy?

Wróćmy na chwilę do Porsche 911 od Lego. To drogi model i raczej nie wielu z nas będzie mogło sobie na niego pozwolić. Gdyby jednak się udało, to sugeruję kupić u jednego gościa instrukcję jak przerobić 911 na Lancie Stratos. Moim zdaniem przeróbka wygląda o wiele lepiej od oryginału. No i wiadomo to w końcu Stratos!

Kliknij po więcej szczegółów
Kliknij po więcej szczegółów

Nadchodzące wydarzenia

Marzec jest niczym wstęp do nadchodzącego z wiosną kwietniowego rozpoczęcia sezonu. Poniżej krótka lista imprez, które czekają nas w tym miesiącu, na które zwróciłem uwagę:

II Rajd Na Żółtych Papierach odbędzie się 10 marca (niedziela) i poprowadzi nas z Ursusa… gdzieś tam. To ostatnia runda Zimowej Ligi KiP i pewnie ostatni dla mnie rajd nawigacyjny w tym roku. No chyba, że w kolejnej Zimowej Lidze. Bardzo chętnie postartowałbym sobie w sezonie, ale Taunus jest wiecznie niegotowy. Chciałbym zdążyć na Rajd Gruchota, tak serio serio, ale sam mam już dosyć własnych deklaracji kiedy ten grat wróci na drogi. Jak wróci, to będzie.

Ogólnopolska Giełda Modeli Samochodów im. Sławoja Gwiazdowskiego odbędzie się niestety tego samego dnia, czyli w niedzielę 10 marca. Szkoda, bo znowu nie pójdę, a warto.

Po Mieście Z Ochotą to rajd turystyczno nawigacyjny, którego uczestnicy mają poznać nieco bliżej Warszawską dzielnicę o wdzięcznej nazwie Ochota. Do rajdu zostaną dopuszczone wszystkie wozy bez względu na wiek, co stanowi bardzo ciekawą opcję. Tak więc warto wpisać sobie to wydarzenie do kalendarza. 16 marca!

Jeżeli Macie propozycje ciekawych wydarzeń w nadchodzącym miesiącu, koniecznie dajcie znać. Do zobaczenia na Żółtych Papierach!

MSK