Duże modele – Przegląd rynku

Zima i wczesna wiosna to zwyczajowo czas przerwy między sezonami dla większości grup miłośników motoryzacji. Zabytki i wszelkie „perełki” czekają na suche i niesłone drogi, amatorskie rajdówki i wyścigówki w większości również czekają na odejście zimy. Mrozy stopują też garażowe prace u wszystkich tych, którzy nie mają ogrzewanych czy choćby ocieplonych garaży. Jeżeli w ogóle ja mają. Jest to więc najlepszy czas, żeby trochę więcej pomówić o modelach.

W modelarstwie i kolekcjonerstwie nie rozmiar jest najważniejszy, ale jakość, szczegółowość i poziom odwzorowania oryginału. Jednak przeważnie jest tak, że im model większy tym większe robi wrażenie. Szczególnie na osobach, które nie są koneserami samochodów w skali. I dlatego dzisiaj przejrzymy co wśród tych największych modeli jest dostępne na rynku.

Shelby GT 500 1/6

Na niektórych rynkach Europy zachodniej pojawiła się nowa kolekcja do składania od dobrze znanego w Polsce DeAgostini. Widać tutaj tendencję do zwiększania skali, bowiem DeA już sprzedawała Mustanga, ale w skali 1/8. Nowy, większy Ford ma mieć 79cm długości i to jest już bardzo imponujący wynik.

Jakość detali nie gra w tego typu modelach najważniejszej roli. To ma być wielkie i skupiać na sobie uwagę każdego, kto wejdzie do pomieszczenia, w którym ów model jest wystawiony. Wejście w taką kolekcję jest finansowo irracjonalne, ale niestety gdyby pojawił się w Polsce to chyba bym w to wszedł, chociaż nie powinienem tego robić.

Iveco TurboStar 1/12

Również na zachodzie startuje kolekcja z zestawem Iveco TurboStar z naczepą do składania. O ile pamiętam, jest to pierwsza ciężarówka w tak dużej skali, dostępna w formie czasopisma. Skala 1/12 jest oczywiście mniejsza niż ta, w której możemy dostać Mustanga, ale trzeba pamiętać, że gotowy zestaw będzie liczył 134 cm długości.

ECTO – 1 1/8 i 1/6

Jakieś 4 lata temu na targach Comic Con zaprezentowano zapowiedź kolekcji wydawnictwa Eaglemoss nawiązującego do franczyzy Ghost Busters. Cadillac będący motoryzacyjną gwiazdą Pogromców Duchów dostępny był w skali 1/8 co oznacza około 80cm długości.

Jeżeli to dla kogoś za mało, to firma BigBadToy przygotowała model w skali 1/6. Jest to absolutny potwór kosztujący około 2 000 dolarów. Zresztą zobaczcie sami:

BigBadToys na tym nie poprzestała i powstała również wersja z filmu Ghost Busters Afterlife. Cena około 1900 dolarów.

Tutaj przynajmniej nie ma mowy o narzekaniu na prenumeratę, która być może zmieni cenę w trakcie, albo w ogóle nie dojdzie do końca pozostawiając nas z kupką części. Bo koszty dalej są wręcz abstrakcyjne.

DeLorean 1/6

Pozostając w temacie filmowym przechodzimy do DeLoreana DMC12. A właściwie do jego przenoszącej się w czasie wersji. Firma Hot Toys przygotowała również wersję z trzeciej części filmowej trylogii. Modele są dostępne w Polsce w cenie od 4500 do 6500 zł. Tak, nie pomyliłem się w liczbach.

Trochę taniej wychodzi nieco mniejszy, bo w skali 1/8 model dostępny aktualnie w Polsce od wydawnictwa DeAgostini.

IXO 1/8

IXO wchodzi na rynek z propozycjami dużych modeli do składania dostępnych od ręki w całości. Jak już wspomniałem model sprzedaży w formie czasopisma części zainteresowanych nie pasuje z kilku powodów, dlatego możliwość zakupu całości, tu i teraz za konkretną kwotę może cieszyć się większym zainteresowaniem. Ale czy aby na pewno?

Subaru Impreza, które do tej pory dostępne było właśnie w „gazetowej” formie, teraz można kupić jako kompletny zestaw do złożenia. Cena? Około 1200 Euro. Warto? Trudno powiedzieć. Tu link do sklepu.

Drugą propozycją Ixo jest Volvo Amazon. Ten model udało mi się nawet znaleźć w jednym z polskich sklepów modelarskich. Aktualnie niedostępny. Cena? 5 125 zł.

Agora Models 1/8

Agora Models to brytyjska firma działające od 2018 roku. W swojej ofercie mają kilka modeli w dużej skali. Modele sprzedawane są w kilku opcjach czasowych. Tak, czasowych bo tutaj też płacimy co miesiąc za kolejne paczki. Możemy wybrać między innymi opcję na 12 lub 24 miesięcy.

Polskie kolekcje

Zejdźmy na ziemię i wróćmy do tego co można kupić w kolekcjach dedykowanych na Polski rynek. Okazuje się, że było tego już całkiem sporo. DeAgostini oferowało VW 1303 kabriolet, Dodga Chargera z serii Szybcy i Wściekli, K.I.T.T-a z serialu Night Rider, czy DeLoreana z Powrotu do Przyszłości. Ale były też polskie samochody. Warszawa M-20 i Fiat 126p z przyczepą Niewiadów N126, które mam w swojej kolekcji. Ponadto Polonez „Borewicz”, Fiat 125p, Żuk czy najnowsza Syrena 105. Nie zapominam również o ciągniku Ursus! Wszystkie wyżej wymienione w skali 1/8.

Ponadto nakładami wydawnictwa Hachette mogliśmy złożyć Willysa MB czy Trabanta 601 obydwa w skali 1/8. W tej chwili dostępny jest Fiat 126p FL z przyczepą Niewiadów w większej skali bo 1/6.

Do dużych modeli jeszcze wrócimy, bo jest cała masa ciekawostek do pokazania zarówno w kategorii modeli Diecast jak i plastikowych do sklejania. Podrzucajcie też swoje propozycje dużych modeli o których nie wspomniałem.

MSK